Izpiranje notranjega vodovodnega omrežja pred pričetkom novega šolskega leta ali po daljši odsotnosti!

14225590_984067405052612_6240646584937409862_nkpeg V času počitnic, praznikov in daljših odsotnostih je poraba pitne vode zmanjšana ali prekinjena, zato lahko pride do zastajanja in dviga temperature vode v hišnem vodovodnem omrežju. Posledično tako v omrežju prihaja do razmnoževanja mikroorganizmov ali izločanja nevarnih snovi iz omrežja v pitno vodo, kar lahko predstavlja tveganje za zdravje.

Povzeli smo navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kako ravnati v teh primerih:
  • Pred pričetkom novega šolskega leta ali po vsaki daljši odsotnosti priporočamo intenzivno izpiranje vodovodnega omrežja. Omrežje je priporočljivo izpirati najmanj 15 minut, oziroma do stabilizacije temperature.
  • Voda naj na vsaki pipi, vsak dan pred prvo uporabo teče vsaj 2 minuti toliko časa, da se temperatura vode ustali, curek naj bo enakomeren, srednje jakosti, debelosti svinčnika.
  • Vsaj enkrat na 14 dni je treba na vseh pipah sneti in očistiti mrežice ali druge nastavke. Čiščenje pomeni spiranje z vodo, ki teče po tem sistemu in po potrebi odstranjevanje vodnega kamna.
Več koristnih nasvetov tako za javne objekte kot tudi za individualne objekte oziroma  gospodinjstva pa na naslednjih povezavah:

Izpiranje notranjega vodovodnega omrežja javnih objektov pred začetkom novega šolskega leta
Priporočila lastnikom objektov o ukrepih za zmanjšanje in odpravo tveganja
Pitna voda

Vir: http://www.nijz.si/sl