Uporabnike iz Sel pri Dobovi obveščamo, da bo 12.5.2021 od 8.00 do 15.00, motena dobava pitne vode, zaradi nujnih vzdrževalnih del na vodovodnem omrežju.

Prešern-Goldenstein France Prešeren se je rodil v kmečki družini. V osnovni šoli je bil tako priden, da so ga zapisali v zlato knjigo. Po uspešno zaključenem študiju na dunajski pravni fakulteti se je vrnil v Ljubljano, kjer je delal kot odvetnik. V tem času je napisal večino svojih pesmi, pri pisanju katerih ga je pomembno usmerjal prijatelj Matija Čop. Prešeren je prvi Slovenec, ki se je po kakovosti svojega pisanja lahko kosal s sodobniki po Evropi, kjer je tedaj vladala romantična usmeritev.

Življenjska pot pesnika, nesrečno zaljubljenega v bogato Primičevo Julijo, ki ji je posvetil Sonetni venec (1834) in nekatere druge ljubezenske pesmi, je bila polna raznovrstnih preizkušenj. Njegovi prijatelji so umirali eden za drugim, kot pesnik pa v času svojega življenja ni bil priznan. V zadnjih letih življenja se je vse bolj soočal z malodušjem, težavami z alkoholom, ki je nazadnje povzročil njegovo smrt.

France Prešeren danes velja za največjega slovenskega pesnika. Del njegove pesmi Zdravljica, napisane leta 1844, je besedilo državne himne Republike Slovenije, obletnica njegove smrti pa osrednji državni kulturni praznik. V manjšem obsegu obeležujemo tudi obletnico njegovega rojstva kot Ta veseli dan kulture.

Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/France_Pre%C5%A1eren

nevarni-odpadki

Napovednik: AKCIJA ZBIRANJA NEVARNIH ODPADKOV

Objava: 04.05.2021

Lokacija: parkirišče NC Intermarket, 8. 5. 2021

nagelj

Voščilo za 1. maj

Objava: 26.04.2021

Iskrene čestitke vsem občankam in občanom.

zem

Danes praznujemo drugi materinski dan - dan matere Zemlje

Objava: 22.04.2021

🍀 Prav vsako naše okolju prijazno dejanje se bo povrnilo tako nam, kot tudi našim zanamcem.