Zganil nas je podatek, da bo leta 2050 v morju plavalo več plastike kot pa rib

Komunala Zeleno posavje okrogla miza-1 »Naše ključno poslanstvo je ozaveščanje ljudi o pomenu čistega okolja. Vesela sem, da smo projekt Zeleno Posavje – za naravo in zdravje uspešno pripeljali h koncu. Naši cilji so bili izboljšanje ozaveščenosti prebivalcev o pomenu ohranjanja narave in okolja, in sicer o ponovni uporabi stvari, krožnem gospodarstvu, plastiki, pomenu pitja vode iz pipe, zmanjšanju količin zavržene hrane in ločenem zbiranju odpadkov ter jedilnega olja. Vsi skupaj širimo zavest, da je zelena narava pomembna za nas in naše zanamce. Projekt se zaključuje, vendar naše delo še zdaleč ni končano. Primeri dobrih praks se naj nadaljujejo tudi v prihodnosti. Nekateri pereči problemi, kot je uporaba plastike, še niso dokončno razrešeni,« je na okrogli mizi Odnos do okolja je ogledalo naše družbe povedala mag. Jadranka Novoselc, direktorica podjetja Komunala Brežice.

Naše naravno okolje se krči, naravne dobrine so v omejeni količini. V enem letu porabimo toliko naravnih virov, kot jih Zemlja proizvede v letu in pol. Po statističnih podatkih bo leta 2050 v morju več plastike kot rib. »Vendar ne samo plastika, tudi mikroplastika predstavlja velik problem. Gre za zelo majhne delce plastike, ki jih ne vidimo in ne moremo filtrirati, zato zlahka končajo v naši pitni vodi. Mikroplastika je povsod – v jezerih, morju, hrani in tudi v nas. Veliko je odvisno od posameznika, ljudje moramo biti ozaveščeni, zato pozdravljam ta okoljevarstveni projekt. Dobra praksa je dobra samo, če se nadaljuje. Plastike ne moremo ukiniti, lahko pa jo ustrezno zamejimo, a le, če bomo stopili skupaj,« je strnil Dušan Harlander z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Na okrogli mizi so sodelovali tudi mag. Teo Hrvoje Oršanič z Zavoda za varstvo narave, Jože Leskovar s Kostaka, Darko Ferlan s Komunale Brežice in Robert Špiler iz Zavoda Obilje, povezovala pa jo je mag. Ladeja Godina Košir, direktorica Circular Change Inštituta za krožno gospodarstvo.

Javno podjetje Komunala Brežice se vseskozi zavzema za ohranjanje okolja in čiste narave. Zato so s projektom, v katerega so bila vključena vsa komunalna podjetja iz regije, med njimi poleg Komunale Brežice še Kostak, Javno podjetje Komunala Sevnica, Javno podjetje Komunala Radeče in OKP Rogaška Slatina, še dodatno prispevali k ohranjanju čistega okolja.

Bodimo varuhi okolja